Haksız Fiyat Artışı Denetimleri Devam Ediyor.

22 Şubat 2021

İl Müdürlüğümüz tarafından, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında, koronavirüs salgını nedeniyle son dönemlerde kamuoyu gündemini meşgul eden haksız fiyat artışı (fahiş fiyatlar) ilgili denetimler gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlarımızın mağduriyelerini gidermek ve piyasanın sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla, başta temel gıda maddeleri olmak üzere çeşitli ürünlerle ilgili denetimler gerçekleştirilmektedir.

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda uygulanan denetim etkinlikleri, İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıklarının zabıta ekipleri ile birlikte yürütülmektedir. Bu kapsamda, yapılan denetimler neticesinde haksız fiyat artışı yönünden değerlendirilmesi gerektiği düşünülen incelemelere ilişkin tutanak ve belgeler, Bakanlığımıza gönderilmektedir.

Bu doğrultuda, temel ihtiyaç ve gıda maddelerinin arz zinciri güvenliğinin sağlanması için gerekli denetim faaliyetlerine devam edilmekte olup aykırı bulunanlara Bakanlığımız tarafından gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.